Television

The 2022 Logies go to…

From New Talents to the Gold Logie Finale

The winners for the 2022 TV WEEK Logie Awards were announced at the Australian television industry’s annual celebration of screen excellence on the Gold Coast last Sunday, June 19.

The nominees in the Most Popular and Most Outstanding categories reinforce Australia’s spectacular and vibrant TV industry, recognising talent across entertainment, drama, comedy, reality, lifestyle, current affairs and sport.

In 2006, the Graham Kennedy Award for New Talent was introduced and this year the inaugural Bert Newton Award for Most Popular Presenter was introduced.

Check out all the winners below.

 

TV WEEK GOLD LOGIE FOR MOST POPULAR PERSONALITY ON AUSTRALIAN TELEVISION

Source: Who

  • WINNER: Hamish Blake (LEGO Masters Australia)
  • Julia Morris (I’m A Celebrity… Get Me Out Of Here!)
  • Karl Stefanovic (Today, 60 Minutes)
  • Melissa Leong (MasterChef Australia, Celebrity MasterChef Australia)
  • Ray Meagher (Home And Away)
  • Sonia Kruger (Big Brother, Holey Moley, Dancing with The Stars: All Stars, The Voice, The Voice Generations)
  • Tom Gleeson (Hard Quiz)

 

TV WEEK SILVER LOGIE FOR MOST POPULAR ACTOR

Source: BINGE

  • Bernard Curry (Wentworth)
  • WINNER: Guy Pearce (Jack Irish)
  • Hugo Weaving (Love Me)
  • Ray Meagher (Home and Away)
  • Rodger Corser (Doctor Doctor)
  • Stephen Peacocke (RFDS)

 

TV WEEK SILVER LOGIE FOR MOST POPULAR ACTRESS

Source: Yahoo

  • Ada Nicodemou (Home and Away)
  • Anna Torv (The Newsreader)
  • Bojana Novakovic (Love Me)
  • Deborah Mailman (Total Control)
  • WINNER: Kitty Flanagan (Fisk)
  • Sophie Dillman (Home and Away)

 

BERT NEWTON AWARD FOR MOST POPULAR PRESENTER

Source: ABC Australia

  • Carrie Bickmore (The Project)
  • WINNER: Hamish Blake (LEGO Masters Australia)
  • Leigh Sales (7:30)
  • Melissa Leong (MasterChef Australia, Celebrity MasterChef Australia)
  • Sonia Kruger (Big Brother, Holey Moley, Dancing with the Stars: All Stars, The Voice, The Voice Generations)
  • Tom Gleeson (Hard Quiz)

 

GRAHAM KENNEDY AWARD FOR MOST POPULAR NEW TALENT

Source: 10Play

  • Alessandra Rampolla (Married At First Sight)
  • Carlos Sanson Jr (Bump)
  • Matt Evans (Home And Away)
  • Melanie Bracewell (The Cheap Seats)
  • WINNER: Tony Armstrong (News Breakfast)
  • Will Lodder (Love Me)

 

MOST POPULAR DRAMA PROGRAM

Source: 7+

  • Doctor Doctor, 9Network
  • WINNER: Home And Away (Seven Network)
  • Love Me (BINGE and FOXTEL)
  • RFDS (Seven Network)
  • The Newsreader (ABC)
  • Total Control (ABC)

 

MOST POPULAR ENTERTAINMENT PROGRAM

Source: WHO Mag

  • Anh’s Brush with Fame (ABC)
  • WINNER: Gogglebox Australia (FOXTEL/NETWORK 10)
  • Hard Quiz (ABC)
  • Lego Masters Australia (9Network)
  • The Masked Singer Australia (Network 10)
  • The Voice Australia (Seven Network)

 

MOST POPULAR PANEL OR CURRENT AFFAIRS PROGRAM

  • 7.30 (ABC)
  • Australian Story (ABC)
  • A Current Affair (9Network)
  • Four Corners (ABC)
  • The Front Bar (Seven Network)
  • WINNER: The Project (Network 10)

 

MOST POPULAR COMEDY PROGRAM

  • Aftertaste (ABC)
  • Fisk (ABC)
  • WINNER: Have You Been Paying Attention? (Network 10)
  • Shaun Micallef’s Mad As Hell (ABC)
  • The Hundred with Andy Lee (9Network)
  • The Cheap Seats (Network 10)

 

MOST POPULAR REALITY PROGRAM

  • The Block: Fans Vs Faves (9Network)
  • Celebrity Apprentice Australia (9Network)
  • I’m A Celebrity…Get Me Out Of Here (Network 10)
  • Married At First Sight (9Network)
  • WINNER: MasterChef Australia (Network 10)
  • SAS Australia (Seven Network)

 

MOST POPULAR LIFESTYLE PROGRAM

  • Better Homes and Gardens (Seven Network)
  • Bondi Rescue (Network 10)
  • Gardening Australia (ABC)
  • Love It Or List It Australia (FOXTEL)
  • The Living Room (Network 10)
  • WINNER: Travel Guides (9Network)

 

TV WEEK SILVER LOGIE – MOST POPULAR AUSTRALIAN ACTOR OR ACTRESS IN AN INTERNATIONAL PROGRAM

  • Angourie Rice (Mare of Easttown)
  • WINNER: Jacki Weaver (Yellowstone)
  • Murray Bartlett (The White Lotus)
  • Sarah Snook (Succession)
  • Troye Sivan (Three Months)
  • Yvonne Strahovski (The Handmaids Tale)

 

TV WEEK SILVER LOGIE – MOST OUTSTANDING DRAMA SERIES

  • Bump (Stan)
  • Love Me (BINGE and FOXTEL)
  • RFDS (Seven Network)
  • WINNER: The Newsreader (ABC)
  • Wentworth – The Final Sentence (FOXTEL)

 

TV WEEK SILVER LOGIE – MOST OUTSTANDING MINISERIES OR TELEMOVIE

  • WINNER: Fires (ABC)
  • New Gold Mountain (SBS)
  • The End (FOXTEL)
  • The Tourist (Stan)
  • The Unusual Suspects (SBS)

 

TV WEEK SILVER LOGIE – MOST OUTSTANDING ACTOR

  • Hugo Weaving (Love Me)
  • Jamie Dornan (The Tourist)
  • WINNER: Richard Roxburgh (Fires)
  • Sam Reid (The Newsreader)
  • Scott Ryan (Mr Inbetween)

 

TV WEEK SILVER LOGIE – MOST OUTSTANDING ACTRESS

  • WINNER: Anna Torv (The Newsreader)
  • Claudia Karvan (Bump)
  • Deborah Mailman (Total Control)
  • Isla Fisher (Wolf Like Me)
  • Miranda Otto (Fires)

 

TV WEEK SILVER LOGIE – MOST OUTSTANDING SUPPORTING ACTOR

  • WINNER: Colin Friels (Wakefield)
  • Damon Herriman (The Tourist)
  • Hugh Sheridan (Back To The Rafters)
  • Matt Nable (Mr Inbetween)
  • William McInnes (The Newsreader)

 

TV WEEK SILVER LOGIE – MOST OUTSTANDING SUPPORTING ACTRESS

  • WINNER: Heather Mitchell (Love Me)
  • Katrina Milosevic (Wentworth -The Final Sentence)
  • Mabel Li (New Gold Mountain)
  • Noni Hazlehurst (The End)
  • Rachel Griffiths (Total Control)

 

MOST OUTSTANDING ENTERTAINMENT OR COMEDY PROGRAM

  • Hard Quiz (ABC)
  • WINNER: Lego Masters Australia (9Network)
  • Shaun Micallef’s Mad As Hell (ABC)
  • The Masked Singer Australia Australia (Network 10)
  • The Voice Australia (Seven Network)

 

MOST OUTSTANDING REALITY PROGRAM

  • Beauty and The Geek (9Network)
  • Celebrity Apprentice Australia (9Network)
  • WINNER: I’m A Celebrity…Get Me Out of Here! (Network 10)
  • MasterChef Australia (Network 10)
  • SAS Australia (Seven Network)

 

MOST OUTSTANDING NEWS COVERAGE OR PUBLIC AFFAIRS REPORT

  • 60 Minutes – ‘Nazi’s Next Door’ (9Network)
  • 7News – War In Ukraine (Seven Network)
  • Four Corners – Bursting The Canberra Bubble (ABC)
  • Insight – Intimate Terrorism (SBS)
  • WINNER: The Project – Brittany Higgins Interview (Network 10)

 

MOST OUTSTANDING SPORTS COVERAGE

  • 2021 AFL Grand Final (Seven Network)
  • 2021/2022 Fox Cricket Ashes Coverage (FOXTEL)
  • 2022 Australian Open Women’s Final (9Network)
  • WINNER: Olympic and Paralympics Games Tokyo 2020 (Seven Network)
  • State of Origin – Game 1 (9Network)

 

MOST OUTSTANDING CHILDREN’S PROGRAM

  • WINNER: Bluey (ABC)
  • Dive Club (Network 10 and Netflix Australia)
  • Hardball (ABC)
  • Little J and Big Cuz (NITV, ABC)
  • Mikki Vs The World (ABC)

 

MOST OUTSTANDING FACTUAL OR DOCUMENTARY PROGRAM

  • Burning (Amazon Prime Video)
  • Firestarter – The Story of Bangarra (ABC)
  • WINNER: Incarceration Nation (NITV)
  • See What You Made Me Do (SBS)
  • The School That Tried To End Racism (ABC)

 

The 2022 TV WEEK Logie Awards will air live on the Nine Network and 9Now this coming Sunday, 19th of June 2022.

Categories
Television

Atom is a Kiwi and gained experience in news reporting, bicultural and cross-cultural reporting, news photography, media law and ethics at the Auckland University of Technology.